« Ožujak 2024 »

Izložba Nazora na vrata otvorena za javnost

Pozivamo Vas na izložbu ilustracija nastalih na temelju pročitanih djela Vladimira Nazora.

Pogledajte fotogaleriju!

ŠKOLSKI PROJEKT – NAZORA NA VRATA

Ovo školske godine u OŠ Vladimir Nazor Virovitica provodio se projekt Nazora na vrata koji se odnosi na proučavanje Nazorovih djela i oslikavanje njegovih motiva, likova i tema. Projekt je objedinio Hrvatski jezik i Likovnu kulturu. Cilj projekta bio je oživljavanje ambijenta i interijera naše škole. Ilustracije će poslužiti u izradi naljepnica za vrata učionica i kabineta te će tako hodnicima naše škole udahnuti novo ozračje.

Prvi dio zadatka bio je istraživanje literature. Budući da je ove godine 140 godišnjica Vladimira Nazora, posvetili smo puno vremena upravo proučavanju same biografije. Nakon toga cilj je bio prisjetiti se njegovih djela koja su čitali do tada te pročitati nove naslove iz kojih su crpili ideje. Nastavnice Hrvatskog jezika Jasenka Kolarić Barač  i Marina Štefanac , Nazorova djela prilagodila su i nastavnom planu te su tako učenici proučavajući Nazora učili bajku, vrste romana, vrste lirskih pjesama, motive, pjesničke slike, stilska sredstva, portret likova  te prostore koje smo zatekli u djelima.

Svaki od učenika dobio je zadatak pročitati jedno djelo ili ulomak djela te izdvojiti motiv, pjesničku sliku, detalj, lik, osobinu lika, osjećaj koji ih se dojmio te ga nacrtati upravo tako. Nakon što su taj dio dobro utvrdili krenuli su na prijenos misli i ideja na papir. Počeli su razmišljati vizualno i svoju maštu pretočili u crtež ili sliku.

Halugicu su ilustrirali kao što ju je Nazor opisao: „Bijaše kao morska biljka što buja hranjena solima, obasjana suncem i oplakana pjenama. Bijaše jedra kao val što ga sjevernjak stvara i valja u proljetno jutro po površini morskoj. Na čelu nosaše sedefne odsjeve širokih voda. U dugoj joj kosi titraše i prelijevaše se modrina jesenskih maina.“ . Na nekim crtežima Halugica slika, na drugima radi pokuse, a na nekima proučava strujni krug, baš kao što i mi radimo iza zatvorenih vrata pojedine učionice.

Velog Jožu, hrabrog i dobrog diva koji je "jak kao bik, kuštrave glave" nacrtali su kako uči gramatiku, zemljopis i igra nogomet.

Bijeli jelen i guščarica Anka također su neki od likova koje su zamislili u školskom okruženju: Bijeli jelen preskače uže i kozlić, a guščarica Anka kraj potoka čuva guske.

Pjesme Šuma spava, Cvrčak, Galeb i Zlatna lađa, zatim Motovun i drugi istarski gradići u kojima se odvija radnja djela također su im poslužili kao motivi.

Tehnike kojima su crtali su olovka, tuš, flomasteri i drvene bojice, a slikali smo temperama i akvarelom ali i kombinirali tehnike.

Sve motive nastavnica Likovne kulture Nikolina MIhić  uklopila je u redovni program Likovne kulture tako da su učenici kroz ove ilustracije obradili i puno likovnih problema kao što su prikaz volumena i prostora na plohi i crtaće teksture. Crtajući Velog Jožu osvijestili smo odnose veličina i naučili koje su idealne proporcije, a sami smo dizajnirali i plakate za ovu izložbu.

Radeći na ovom projektu naučili su puno toga novog o Nazoru čije ime nosi njihova škola, o njegovim djelima, ali ponešto i o samima sebi.

Pozivamo Vas da rezultat njihovog dosadašnjeg rada pogledate na izložbi u holu škole koja će biti otvorena do 10. lipnja.

objavio: marina štefanac   datum: 2. 6. 2016.