Posjet učenika 8. razreda Karlovcu

Naši su osmaši 6. svibnja 2019. prvi puta sudjelovali na terenskoj nastavi s temom Domovinskog rata u gradu Karlovcu. Ove je godine naša škola bila odabrana među stotinjak osnovnih škola koje su sudjelovale u ovom pilot-projektu Memorijalnog centra Domovinskog rata. Ovakvim programom upotpunjuje se nastava povijesti i sjećanje na to dramatično razdoblje novije hrvatske prošlosti, a učenje na terenu nije više vezano samo za Vukovar i njegovu okolicu.

Na put su učenici, učitelji i pomoćnici u nastavi krenuli u rano jutro oko 7 sati. Vrijeme je od jutra bilo kišovito i hladno, ali se nitko nije dao obeshrabriti. U Karlovcu su nas dočekali ručkom. Nakon toga, pratili smo predavanje na temu Domovinski rat u Karlovcu. S nama su u dvorani sjedili i učenici iz susjedne virovitičke škole kao i osmaši iz Orahovice, nas ukupno oko 250. Učenici su se tako mogli susresti sa starim prijateljima iz grada ili nekoga i upoznati. Predavanje je održala kustosica Gradskog muzeja iz Karlovca, a najzanimljiviji dio bila je računalna simulacija vojno – redarstvene operacije Oluja kojom je oslobođeno i karlovačko područje.

Zatim smo se autobusima, svaka skupina svojim putem, uputili prema zanimljivim mjestima grada Karlovca. Svatko si je tijekom toga obilaska mogao pronaći nešto zanimljivo. Razgledali smo ribe i ribice u slatkovodnom akvariju Aquatika. Zatim sačuvanu vojnu tehniku iz vremena Domovinskog rata u Vojnom kompleksu Turanj. Tu je bilo i zanimljivo izlaganje živih svjedoka nedavne prošlosti, tj. branitelja grada Karlovca iz Udruge veterana satnije Rebels na lokalitetu Aleja hrvatskih branitelja uz rijeku Koranu. Sva ova mjesta može vidjeti i svatko drugi tko prolazi starom cestom prema moru jer se svi ti objekti nalaze usput, samo je potrebno malo se osvrnuti i na vrijeme zaustaviti! Oni koji vole zanimljivosti iz daleke i bliže povijesti, pažljivije su razgledali Gradski muzej te prošetali Karlovačkom zvijezdom - starim središtem grada. Drugi su pak tijekom slobodnog vremena skoknuli u kakvu pekarnicu po desert ili po brzi zalogaj za okrjepu.

Kako god bilo, nakon uspješno odrađenih terenskih zadataka u Karlovcu, naši su se osmaši sretno vratili u Viroviticu. U pamćenju im ostaju neka nova saznanja o gradu Karlovcu.  On više nije samo grad kroz koji prolaze ceste i rijeke, nego i grad bogate prošlosti, hrabrih i jedinstvenih ljudi.

objavio: Zoran Vajagić   datum: 9. 5. 2019.