« Svibanj 2024 »

Završna svečanost i zatvaranje projekta DENACO, 21. listopada 2014.

Projekt DeNaCo završio je svečanošću zatvaranja u mjestu Bikal (republika Mađarska) na kojoj su prisustvovali učenici i učitelji koji su sudjelovali u projektu.

Pogledajte fotogaleriju!

Projekt  DE NA CO (DEak NAzor COorporation), sufinanciran od strane EU u sklopu IPA prekogranične suradnje Hrvatska-Mađarska, čija je ukupna vrijednost 118.358,48 €, a u kojem su sudjelovale partnerske osnovne škole Vladimir Nazor iz Virovitice i Ferenc Deak, završio je nakon godinu dana uspješne suradnje.

Posljednja konferencija održana je 22.10.2014. u Bikalu, mađarskom selu nedaleko Pečuha gdje je organizirana posjeta srednjovjekovnom gradu sa svim karakteristikama tadašnjeg vremena. Učenici i učitelji su se uz stručno vodstvo upoznali s građevinama i obrtima srednjega vijeka, a osim raznih životinja, učenike je najviše obradovala igra sokolara te viteške igre i borba konjanika.

Uz učitelje i učenike završnoj konferenciji prisustvovale su i ravnateljice obiju škola te predstavnik Razvojne agencije Dan koja je bila partner ovoga projekta. Ovo je bila i prilika da se dvadeset učenika i isti broj učitelja virovitičke škole pridruži velikom broju mađarskih učitelja koji su ovim druženjem proslavili svoj Dan škole.Za vrijeme predavanja ravnateljica škole domaćina podsjetila nas je na uspješnu suradnju i niz radionica kroz koje je u proteklih godinu dana prošao veliki broj djece uzrasta od 5. do 8.razreda.

Oni su uz voditelje radionica iz obiju škola naučili mnoge nove informacije o zraku, vodi, solarnim sustavima i sunčanima satovima, ali se i dobro zabavili te pokazali svoje sposobnosti u likovnim i sportskim aktivnostima. Svi su za svoj rad i sudjelovanje u raznim radionicama nagrađeni prigodnim materijalima vezanima za projekt: majicom, kapom, brošurom i bilježnicom te podmetačem za miš i USB-stickom.

U sklopu međugranične suradnje učitelji su sudjelovali u Barcsu na radionici o „pametnim pločama“, a u ožujku je u Osnovnoj školi Vladimir Nazor održana i međunarodna izložba u čast Mirku Danijelu Bogdaniću, poznatom virovitičkom znanstveniku, matematičaru i astronomu. Virovitičani su svoje goste u svibnju poveli u glavni grad hrvatske Zagreb te su posjetili Zvjezdarnicu i Tehnički muzej.

Nakon uspješne suradnje i stečenih brojnih prijateljstava ovaj projekt je pokazao da je uz financijsku korist koja je omogućila objema školama nabavku potrebnih sredstava i pomagala, opravdala i svoj prvobitni cilj  projekta - zbližavanje učenika kroz različite aktivnosti te smanjivanje  jezične barijere među djecom koja žive u pograničnim područjima.

Kristina Đeri, prof.

objavio: Krešimir Tuk   datum: 22. 10. 2014.