Projekt HOBeeBox

Cilj ovog projekta je izrada digitalne košnice (BeeBox) namijenjene dugotrajnom korištenju i njeno postavljanje kako bi mogla prikupljati podatke tokom dužeg vremenskog razdoblja (minimalno 5 godina).

Ideju za ostvarenje projekta su pokrenuli profesori biologije u Deutschhaus-Gymnasium iz Wurzburga tijekom rada s podacima iz košnice HOBOS koja je u vlasništvu Sveučilišta u Wurzburgu.

Zemlje uključene u projekt, a ujedno i zemlje u kojima će se nalaziti jedna do dvije košnice su Švedska, Poljska, Njemačka, Austrija, Italija, Slovenija i Hrvatska. BeeBox košnice će biti postavljene na različitim mjestima širom Europe s različitim podnebljima i različitim vremenskim uvjetima kako bi imali priliku prikupiti zanimljive rezultate o ponašanju pčela.

Jedini sudionik u ovom projektu iz Hrvatske je Osnovna škola Vladimir Nazor Virovitica koja je već dobila svoju digitalnu košnicu i sada je još samo potrebna instalacija mikrokontrolera kako bi košnica mogla raditi.

Izmjereni podaci će biti dostupni korisnicima putem Interneta i moći će se koristiti u nastavi biologije, geografije, fizike, informatike i sl. te znanstvenim istraživanjima. Pri analiziranju podatci se ne moraju nužno povezivati sa pčelama već se mogu zasebno koristiti, npr. usporedba vremenskih uvjeta u različitim državama.

Učenici Osnovne škole Vladimir Nazor Virovitica sudjelovat će u projektu tako što će pomoći u održavanju košnice, voditi će brigu o pčelama i prikupljene podatke analizirati na nastavi biologije, fizike i matematike.

Digitalna košnica sadržava senzore koji se svakih 15 minuta ažuriraju. Mikrokontroler prikuplja podatke od senzora i šalje ih na server.

Vanjski senzori mjere temperaturu zraka, vlažnost zraka, brzinu vjetra, količinu svjetlosti i količinu oborina. Unutarnji senzori mjere temperature, vlažnost i masu košnice.

objavio: Krešimir Tuk   datum: 13. 4. 2015.