Let's grow to be equal

Pozdrav od učenika i voditelja novoosnovane projektne grupe u našoj školi kojom promičemo toleranciju i prihvaćanje različitosti među učenicima.

Let's go to be equal

Svake godine u našoj je školi sve više učenika s različitim poteškoćama. Naš odnos prema njima nije uvijek najtopliji ili vrlo tolerantan, a ponekad takve osobe i nenamjerno povrijedimo samo zato što ne znamo kako se ponašati pred njima ili ih se čak iz nekog razloga bojimo. Svi smo još uvijek puni predrasuda i granica u sebi. Zato smo ove godine odlučili to promijeniti. Prijavili smo svoj projekt na natječaj udruge ACES (Academy of Central European Schools) u partnerstvu s OŠ Bijelo Polje iz Bijelog Polja, mjesta pored Mostara u BiH. Među više stotina prijavljenih projekata odabrano je 40 najboljih.

Mi smo među tih 40. Projekt se provodi od rujna 2015. do svibnja 2016. U aktivnostima sudjeluju učenici 7. i 8. razreda, a s radom smo počeli krajem rujna okupljanjem zainteresiranih učenika u projektnu grupu.  Za sada nas je tridesetak. Planiramo organizirati predavanja o poteškoćama, a nakon tih predavanja organizirati druženja s osobama koje imaju poteškoće o kojima govorimo. Na tim ćemo druženjima organizirati razne radionice (kreativne, glazbene ili sportske) na kojima ćemo primijeniti naučeno na predavanjima. Osim toga, sredstvima iz projekta planiramo poboljšati uvjete u našoj školi za djecu s poteškoćama u učenju kupnjom pomagala Numicon i programa Board Maker. Kako su i nama samima ta pomagala novina, pozvat ćemo predavače koji će nas obučiti kako s njima raditi i najbolje iskoristiti sve njihove mogućnosti.

Sudjelovanje u projektu uključuje i druženja s ostalim školama čiji su projekti odobreni pa tako 5. listopada naša učenica Petra Rebić i nastavnica Kristina Đeri putuju u Sarajevo na prvi susret škola u projektu. Ondje će kroz radionice i predavanja naučiti kako još bolje provesti naš projekt i steći neke nove ideje slušajući ostale autore projekata.

Osim toga, učenicima koji nisu dio naše skupine naš rad ćemo predstavljati kroz letke i panoe u školi kako bi i oni prihvatili različitosti među nama i shvatili da nije loše biti drugačiji. Pratite nas, podržite nas i rastite s nama kako bismo svi bili zaista jednaki.

Voditeljice Kristina Đeri i Vesna Đurčević

objavio: KRISTINA ĐERI   datum: 3. 10. 2015.