Osmaši posjetili Vukovar – grad heroj

Učenici 8. razreda naše škole posjetili su grad Vukovar u okviru projekta „Posjet  osmih razreda Vukovaru“ koji organiziraju Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar i Ministarstvo branitelja.

Pogledaj fotogaleriju!

Posjet je održan 23. i 24. studenoga 2015., a oba dana si bila ispunjena aktivnostima: predavanja o Domovinskome ratu i bitki za Vukovar, posjet bolničkome podrumu koji je pretvoren u mjesto sjećanja na ratnu okupaciju Vukovara i na sve ranjene i poginule. Osmaši su obišli i kulturno-povijesnu, likovnu, arheološku, etnološku zbirku smještene u Gradskome muzeju Dvorca Eltz. Predsjednici razreda upalili su svijeću kod Križa na ušću Vuke u Dunav i odali počast svim poginulima minutom šutnje. Nakon smještanja u hostelu „Zagreb“ i kratkog osvježenja učenici su obišli Muzej Vučedolske kulture koji je jedan od najznačajnijih arheoloških lokaliteta u Europi jer je mjesto jedne kulturne pojave koja je u vrijeme eneolitika zauzimala prostor današnjih dvanaest europskih zemalja. Ova stara, ali razvijena kultura otkriva nam se u 19 prostorija koje su sve tematski određene, a teme su: geološki položaj Vučedola, nastanak kulture, dolazak Indoeuropljana, stočarstvo, zemljoradnja, lov i ribolov, naselje, vučedolska kuća, tkanje i odjeća, zanati i obuća, metalurgija, keramika, horizont, kalendar, grobovi, Vučedolac, religija, nasljednici, nastanak muzeja. Poslije večere i osvježenja u hostelu za učenike je organizirana u obližnjem kafiću zabava uz glazbu i ples.

Drugoga dana osmaši su obišli Spomen dom hrvatskih branitelja u kojem je predavanje održao stručni vodič, a učenici su se rado slikali na i pokraj tenka. Uslijedio je posjet Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata gdje su učenici još jednom poslušali o tromjesečnoj opsadi grada te su dobili i pojašnjenje kako je groblje uređeno; podijeljeno je u 4 aleje: Aleja poginulih branitelja, Aleja civilnih žrtava, Aleja umrlih HRVI-a i Aleja članova obitelji poginulih hrvatskih branitelja te mjesto masovne grobnice ne kojem je postavljeno 938 bijelih, mramornih križeva koji predstavljaju broj ekshumiranih žrtava. Na Memorijalnom je trgu, dana 5. kolovoza 2000. godine, svečano otkriveno brončano spomen-obilježje s vječnim plamenom, rad prof. Đurđice Ostoje, gdje su naši učenici zapalili svijeće.

Nakon obilaska groblja uputili su se na Ovčaru gdje su obišli hangar u kojemu je vodič ispričao tužnu priču o ranjenicima dovezenim iz bolnice na dan pada grada, mučenim u hangaru i zatim ubijenim na Ovčari i zakopanima u masovnoj grobnici. Na mjestu stradanja odali su počast tim nesretnim ljudima, zapalili svijeće i u miru i tuzi napustili mjesto.

U nastavku osmaši su pristigli u Vukovarsku vojarnu 204. brigade, smještenu nedaleko od središta grada, koja je 1991. bila snažno uporište JNA i imala velik značaj u okupaciji i granatiranju grada. Danas, gotovo 25 godina poslije, ona je Memorijalni centar Domovinskoga rata. Uz prikaz tromjesečne obrane i pada Vukovara, u jednoj od prostorija izloženi su primjerci naoružanja vojnika JNA i vukovarskih branitelja. U podrumskom skladištu vjerodostojno je prikazano kako su za vrijeme rata izgledali zloglasni logori u Stajićevu i Begejcima. Kroz muzej učenike  je stručno proveo časnik HV, sudionik Domovinskog rata.

Na kraju su učenici poslušali predavanje nazvano Škola mira te su se iskazali u kvizu i osvojili prvo mjesto u konkurenciji četiri škole. Pobjedu za našu školu donijeli su učenici Lucija Gorički (8.c) i Luka Žubrinić (8.b).

Jasenka Kolarić Barač

objavio: KRISTINA ĐERI   datum: 4. 12. 2015.