Što je to umjetna inteligencija (AI)? Kako se koristi umjetna inteligencija? Što trebamo znati o opasnostima i lažnim informacijama? Što znači da umjetna inteligencija ˝halucinira˝? Koje primjere umjetne inteligencije poznaju i za što ih koriste? Možemo li vjerovati u sve što vidimo na internetu? Možemo li prepoznati kada je fotografiju napravila umjetna inteligencija, a kada ne?
O svemu ovome razgovarala je učiteljica Marina Vajagić sa svojim učenicima u 6.d, 8.c i 8.a razrednom odjelu na satu Hrvatskog jeziku povodom Dana sigurnije interneta. I na kraju, zaključili smo da AI (umjetna inteligencija) može biti odličan alat, ali je važno znati ga pravilno koristiti.
S vama dijelimo savjete koje smo mi danas naučili, a svima mogu biti od velike pomoći: kada koristite AI budite precizni u postavljanju pitanja, uvijek provjerite odgovor, budite pošteni i kreativni, pazite na svoju sigurnost, pažljivo promotrite sadržaje na internetu, koristite alate odgovorno i pazite da ne biste širili laži i ako primijetite da netko koristi AI na pogrešan način (npr. za pravljenje lažnih slika ili videa), obavijestite odraslu osobu.
Učiteljica Marina Vajagić provela je ove radionice u suradnji sa Centrom za sigurniji Internet (CSI), a učenici su po završetku radionice ispunili evaluaciju, a neki su dobili i pohvalnice za najinformiraniju ekipu.
Učenici 8.b i 8.c razrednog odjela sudjelovali su jučer, 11. veljače na satu Hrvatskog jezika u već tradicionalnom online kvizu, zabavnom i edukativnom izazovu na temu sigurnosti na internetu u kojemu mogu osvojiti vrijede nagrade.









